Opublikowano: 2023-05-17 09:47:00 | Kategoria: Obszary pomocy

Spis treści:

Brak motywacji

Brak motywacji przyczyny

Abulia i jej objawy

Czym jest motywacja

Metody leczenia w przypadku abulii


Brak motywacji

Ciągła gonitwa i nierealne oczekiwania sprawiają, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, iż doskwiera im brak celu w życiu. W niektórych przypadkach problemy z motywacją wykraczają poza zwykły poniedziałkowy brak chęci do wstania z łóżka. Jeśli ktoś mówi: "Nie mam motywacji", powinien to być znak ostrzegawczy dla otoczenia. Jeżeli stan ten utrzyma się dłużej lub objawy staną się bardziej uciążliwe, może dojść do wystąpienia schorzenia zwanego abulią. To zaś odznacza się brakiem woli do podjęcia jakiegokolwiek działania w tym
również najprostszych czynności.
Skutkiem jest wycofanie się z kontaktów społecznych, zaniechanie wszelkiej złożonej aktywności i działalności w otoczeniu. Jeśli masz wrażenie, że problem Cię dotyczy, rozważ porady psychologiczne online. Psychoterapeuta wskaże sposób dalszego postępowania.


Brak motywacji – przyczyny

Szukanie motywacji należy rozpocząć od trafnego rozpoznania przyczyny takiego stanu rzeczy. Wśród psychiatrów nie ma zgody co do tego, czy abulia powinna być uznawana za odrębną jednostkę chorobową. Niektórzy sądzą, że brak motywacji do czegokolwiek jest raczej objawem innych zaburzeń lub chorób psychicznych. Bardzo powszechna jest opinia, że brak chęci do działania jest przecież objawem współistniejącym z chorobami, takimi jak choćby schizofrenia, depresja czy nerwica. Podobnie jest w przypadku chorób neurodegeneracyjnych, do których zaliczamy choroby Alzheimera i Parkinsona. Prócz tego, ważnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia abulii są:
demencja starcza,

udar mózgu,

nowotwory mózgu,

fizyczne uszkodzenia w obrębie mózgu,

autyzm,

pląsawica Huntingtona,

zapalenie opon mózgowych,

inne choroby ośrodkowego układu nerwowego,

zażywanie substancji psychoaktywnych (np. narkotyki czy dopalacze),

nadużywanie alkoholu,

zbyt długie przesiadywanie przed monitorem komputera (np. w przypadku uzależnienia od gier),

doświadczenie traumy,

zaburzenia wydzielania niektórych substancji (np. dopaminy zwanej hormonem szczęścia).


Abulia i jej objawy

Brak chęci do życia to bardzo szerokie pojęcie. Przywodzi na myśl zanik zainteresowania czymkolwiek i utratę motywacji do pracy oraz innych czynności. I to jest najczęstszy objaw abulii. Mowa tu nie tylko o niezdolności do podejmowania ważnych decyzji, ale też o braku motywacji do wykonania najprostszych czynności, takich jak zmiana położenia ciała. Innym symptomem jest zanik zainteresowania otoczeniem: innymi ludźmi, bliskimi, pracą, samym sobą. Wycofywanie się z życia społecznego, rodzinnego i zawodowego postępuje, a procesowi temu mogą towarzyszyć następujące objawy dodatkowe:
całkowita obojętność i bierność (nawet w bardzo ważnych kwestiach),

problemy z koncentracją,

drastyczne pogorszenie komunikacji ze światem,

zanik reakcji emocjonalnych,
niemożność lub trudność podejmowania decyzji,

spowolnienie psychoruchowe,

zanik inicjatywy,

problem z utrzymaniem konsekwencji w działaniu.

W przypadku wystąpienia tych objawów pomoc psychologiczna online może być pierwszym krokiem ku odzyskaniu poczucia sprawczości. Psycholog określi przyczyny abulii i zastosuje skuteczną terapię.


Czym jest motywacja

Czat z psychologiem online to rozwiązanie łatwo dostępne i skuteczne. Aby jednak leczenie odniosło zamierzony skutek, warto zrozumieć, czym tak właściwie jest motywacja? Słownikowa definicja mówi o tym, że jest to "proces regulacji psychicznych, nadający energię zachowaniu człowieka i ukierunkowujący je". Należy pamiętać, że ów proces może być świadomy lub nieświadomy. Upraszczając, można powiedzieć, że motywacja jest czymś, co nas napędza i pcha do działania. Dzięki niej pojedyncze (z pozoru niepowiązane ze sobą) czynności układają się w jeden proces, którego zwieńczeniem jest osiągnięcie pewnego zamierzonego celu. To, z jaką siłą (motywacją) człowiek dąży do tego celu, zależy od
trzech czynników, którymi są:

1. Atrakcyjność celu.

2. Wartość, jaką daje jego osiągnięcie.

3. Szansa na powodzenie.

Osoby zastanawiające się jak znaleźć w sobie motywację, powinny zdawać sobie sprawę z faktu, że może być ona traktowana jako stan przejściowy (gdy chodzi o konkretne zadanie) lub stały (gdy chodzi o system wartości w życiu).
W zależności od grupy, która bada to zagadnienie, motywacja wywodzi się od wewnętrznych konfliktów, impulsów lub popędów.
W gruncie rzeczy motywacja dzieli się jednak na:

wewnętrzną zaspokajającą własne potrzeby człowieka;

zewnętrzną związaną z systemem nagród i kar, jakie po podjęciu działania lub jego zaniechania może zafundować jednostce otoczenie.


Metody leczenia w przypadku abulii

Bez względu na to, w jaki sposób jest klasyfikowany ten stan oraz jaka jest jego przyczyna, faktem jest, że abulia wymaga specjalistycznego leczenia. Powinno ono przebiegać dwutorowo, prócz psychoterapii bowiem może być konieczne zastosowanie farmakoterapii. Psychoterapia online jest więc dobrym wyborem, lecz do pełnego wyzdrowienia niezbędna może się okazać również pomoc psychiatry, który zaordynuje odpowiednie leki.
Psychoterapia terapeuta stara się dotrzeć do przyczyn braku motywacji do życia. To pozwoli znaleźć rozwiązanie problemu i umożliwi zduszenie go w zarodku. Chorego trzeba stale mobilizować i motywować, a jeśli zauważy on efekty, powrót do zdrowia będzie dużo łatwiejszy. Pomocne jest też przymuszanie pacjenta do pewnych aktywności (np. do wyjścia na spacer).

Farmakoterapia stosowana jest zwykle w początkowej fazie leczenia. Lekarz psychiatra przepisuje zwykle antydepresanty oraz leki wpływające na zwiększenie produkcji dopaminy (wpływają one na wzrost motywacji i woli do działania).
Istotne w procesie terapeutycznym jest to, że ze względu na specyfikę zaburzenia, samo nakłonienie pacjenta do podjęcia leczenia może być niezwykle trudne.
Konsultacje i porady z psychologiem On-line

Umów konsultację on-line

Zobacz inne wpisy

Przez kryzys do siły

Podcasty

Przez kryzys do siły

#kryzys #psychologonline

Czytaj więcej
Świadoma kobiecość

Podcasty

Świadoma kobiecość

#kobiecość #warsztaty

Czytaj więcej

Wszystkie wpisy

internetowa poradnia psychologiczna

Psycholog Online
Ul. Lubelska 13a/4
35-241 Rzeszów
Telefon: 505-635-355
E-mail: kontakt@psychologonline-24.pl
NIP: 865-244-89-08
REGON: 180799934


platnosc psycholog online