Opublikowano: 2022-01-17 07:43:00 | Kategoria: Obszary pomocy

Bezsenność jest stanem, w którym u pacjenta występują duże trudności związane z zasypianiem, osoba nie jest w stanie utrzymać snu przez długi czas, a do wybudzenia dochodzi stosunkowo wcześnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy problem z zaśnięciem, musi oznaczać zaburzenia snu. W skutecznej diagnozie może pomóc psycholog online. Terapeuta po przeanalizowaniu przypadku, będzie w stanie postawić właściwą diagnozę, co z kolei jest niezbędne do podjęcia ewentualnego leczenia. Problem bezsenności nie może być bagatelizowany. Ta z pozoru nieszkodliwa dolegliwość, w przypadku długotrwałego występowania, może poczynić w ludzkim organizmie nieodwracalne szkody, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty w leczeniu bezsenności.

Co to jest bezsenność?

Bezsenność jest uciążliwym zakłóceniem stanu zdrowia, charakteryzującym się niewystarczającą długością snu lub jego nie najlepszą jakością. Zaburzenie snu polega na trudnościach w zasypianiu, wybudzaniu się (nawet kilkukrotnym) w czasie snu oraz wczesnym przebudzeniu. W efekcie tego pacjent skarży się na złe samopoczucie, chroniczne zmęczenie, pogorszenie koncentracji, drażliwość, ciągłe pragnienie pójścia spać, osłabienie zdolności przyswajania nowych informacji. Zaburzenia snu mogą być zarówno objawem, jak i oddzielną jednostką chorobową.

Trudno określić dokładną liczbę osób cierpiących na bezsenność. Wielu pacjentów nie zgłasza się po pomoc, godząc się na coraz gorszą jakość życia. Szacuje się jednak, że dolegliwość ta występuje u 20% do 60% ogólnej populacji. Istnieje tu pewna prawidłowość. Zaburzenia snu częściej pojawiają się u kobiet, a częstotliwość występowania zwiększa się wraz z wiekiem.

Bezsenność - rodzaje

W klasyfikacji poszczególnych rodzaju bezsenności elementem różnicującym jest okres ich trwania. Wizyta w gabinecie stacjonarnym lub pomoc psychologiczna online pozwolą wypracować skuteczne metody radzenia sobie z każdym jej rodzajem, dzięki czemu leczenie bezsenności będzie bardziej skuteczne.

Bezsenność przygodna

Zwykle jest pokłosiem niecodziennych okoliczności pojawiających się w życiu (np. ważne stresogenne wydarzenie). Może trwać maksymalnie kilka dni. Jeśli stan się przedłuża, mamy do czynienia z innym rodzajem zaburzeń snu.

Bezsenność krótkotrwała

Czas trwania to kilka dni do trzech tygodni. Powodem takiej bezsenności mogą być niezdiagnozowane schorzenia natury somatycznej. Bezsenność krótkotrwała często jest przedłużającym się stanem, związanym z zaistnieniem silnego bodźca stresogennego.

Bezsenność przewlekła

O takim stanie mówi się, gdy zaburzenia snu trwają ponad miesiąc. Zazwyczaj przyczyna tkwi w psychice pacjenta, może też być efektem zażywania substancji psychoaktywnych lub leków nasennych. Bezsenność przewlekła może pojawić się również, gdy u pacjenta pojawią się inne schorzenia somatyczne, takie jak choćby zaburzenia rytmu serca. Psychoterapeuta online może pomóc w zdiagnozowaniu konkretnego typu zaburzenia, ale w trakcie specjalistycznego leczenia konieczna będzie wizyta u lekarza.

Mowa tu zwłaszcza o psychofizjologicznej (pierwotnej bezsenności), której przyczyny tkwią w endogennych nieprawidłowościach mechanizmu powstawania snu.

Zaburzenia snu - przyczyny

Pomijając przyczyny bezsenności krótkotrwałej, takie jak przeżywanie silnych emocji, zapadnięcie na chorobę lub zmianę nawyków dotyczących snu, na wystąpienie bezsenności przewlekłej wpłynąć mogą następujące czynniki.

Bezsenność - objawy

Objawy bezsenności mogą bardzo się od siebie różnić. O tym, czy mamy do czynienia z zaburzeniami snu decyduje wystąpienie kilku spośród następujących objawów:

Skutki bezsenności

Nieleczona bezsenność może doprowadzić do tego, że pacjent nie będzie w stanie samodzielnie funkcjonować. Traci kontrolę nad życiem prywatnym i zawodowym. Przy długotrwałym narażeniu na zaburzenia snu, mogą wystąpić stany depresyjne, które w skrajnych przypadkach prowadzą do wyniszczenia psychicznego i fizycznego. W wielu trudnych przypadkach pojawiają się myśli samobójcze. Warto więc zadbać, by osoba cierpiąca na bezsenność, w porę otrzymała niezbędną pomoc.

Higiena snu - jak o nią zadbać

Mówiąc o higienie snu, mamy na myśli spełnienie odpowiednich kryteriów, by udanie się na spoczynek przyniosło oczekiwane efekty, którymi w tym przypadku jest odprężenie, zdrowy, nieprzerwany sen i pełnia energii po przebudzeniu.

Przed snem warto więc zadbać o:

Bezsenność - jak leczyć?

Niefarmakologiczne leczenie zaburzeń snu może wyeliminować czynniki podtrzymujące bezsenność. Leki nasenne zastosowane bez oddziaływań psychologicznych tak naprawdę leczą tylko objawy. Aby pojawiła się szansa na całkowite wyeliminowanie bezsenności, konieczna będzie właściwie przeprowadzona psychoterapia. Porady psychologiczne online będą skuteczne w większości przypadków. W pozostałych, nie obędzie się bez interwencji lekarza.

Psychoterapia

Po wdrożeniu zasad dotyczących higieny snu przeprowadzona zostanie terapia poznawczo-behawioralna. Jest ona tak skuteczna dlatego, że to właśnie czynniki psychiczne wywołują lub podtrzymują bezsenność. Im bardziej pacjent stara się zasnąć, tym jest to dla niego trudniejsze. To tzw. błędne koło bezsenności.Terapeuta zastosuje techniki umożliwiające pacjentowi większą kontrolę bodźców oraz restrukturyzację poznawczą. W terapii przydatne bywa prowadzenie dzienniczka snu.

Farmakoterapia

Równolegle do przeprowadzanych oddziaływań psychologicznych, lekarz psychiatra może zlecić przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych w niewielkich dawkach. Mogą to być preparaty, takie jak: doksepina, amitryptylina, mianseryna, mirtrazapina, trazodon.

Kolejną metodą jest podawanie leków nasennych (zolpidem, zopiklon, zalepon). Nie należy jednak zażywać ich w trybie ciągłym. To spowodowałoby ryzyko psychicznego i fizycznego uzależnienia od nich. Warto pamiętać o tym, że w przypadku tych leków, może wystąpić zespół odstawienny, który objawia się m.in. zmęczeniem, drażliwością, osłabieniem, bólami mięśniowymi, depersonalizacją, wymiotami, zawrotami głowy, nadwrażliwością na hałas oraz inne bodźce, a także pobudzeniem i ataksją itp.

Zaburzenia snu - gdzie i dlaczego leczyć?

Sen ma kluczowe znaczenie dla naszej kondycji psychofizycznej. Zdrowy, nieprzerwany sen pozwala regenerować się poszczególnym partiom ciała oraz umożliwia umysłowi "przepracowanie" całego dnia. Pojawiające się zaburzenia snu burzą ten od dawna ustalony porządek. W takim wypadku nie mam mowy o wystarczającej regeneracji przed trudami kolejnego dnia. Kiedy pojawiają się problemy z koncentracją, rozdrażnienie i inne objawy świadczące o możliwości pojawienia się patologicznej bezsenności trzeba jak najszybciej szukać profesjonalnej pomocy.

Internetowa Poradnia Psychologiczna Psychologonline-24 to zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy prowadzą wygodne konsultacje w formie wirtualnych spotkań. Pacjentom zapewniamy pełną anonimowość i gwarantujemy bezpieczeństwo danych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Oferujemy pomoc psychologiczną w pełnym zakresie.


Konsultacje i porady z psychologiem On-line

Umów konsultację on-line

Zobacz inne wpisy

Przez kryzys do siły

Podcasty

Przez kryzys do siły

#kryzys #psychologonline

Czytaj więcej
Świadoma kobiecość

Podcasty

Świadoma kobiecość

#kobiecość #warsztaty

Czytaj więcej

Wszystkie wpisy

internetowa poradnia psychologiczna

Psycholog Online
Ul. Lubelska 13a/4
35-241 Rzeszów
Telefon: 505-635-355
E-mail: kontakt@psychologonline-24.pl
NIP: 865-244-89-08
REGON: 180799934


platnosc psycholog online