Opublikowano: 2022-05-17 14:18:00 | Kategoria: Obszary pomocy

Leczenie depresji

Depresja - czym jest?

Rodzaje depresji

Depresja - przyczyny

Objawy depresji

Skutki depresji
Depresja - terapia

Walka z depresją - gdzie i dlaczego leczyć?


Leczenie depresji

Depresja jest chorobą, która już dziś dotyka bardzo duże grono osób. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przyszłość w tym kontekście rysuje się w jeszcze ciemniejszych barwach. Naukowcy prognozują, że za 10 lat depresja stanie się najczęściej występującą chorobą cywilizacyjną na świecie. Ta poważne schorzenie wyprzedzi zatem choroby serca. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia depresji, mimo tego jednak bardzo często choroba ta pozostaje nierozpoznana i nieleczona. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak walczyć z depresją, zapoznaj się z poniższymi informacjami. Aby rozwiązać problem, skontaktuj się z nami i zdecyduj się na porady psychologiczne online. To pierwszy krok ku normalności.

Depresja - czym jest?


Depresja jest chorobą należącą do tzw. zaburzeń nastroju, czyli grupy zaburzeń psychicznych, których objawy w dużym uproszczeniu można sprowadzić do nieprawidłowej regulacji nastroju (m.in.nadmierna drażliwość, utrzymujący się smutek, utrata zdolności do odczuwania przyjemności). Cechą charakterystyczną depresji jest utrzymywanie się objawów przez dłuższy czas. Ważne jest też odróżnienie epizodów depresyjnych od zwykłego smutku czy żałoby. Smutek jest naturalną emocją, odczuwaną w sytuacjach niepowodzeń czy strat. W depresji obniżenie nastroju utrzymuje się przez większość czasu i utrudnia lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Życie osoby chorej na depresję zostaje zaburzone, a wszelkie ambicje i sukcesy przestają mieć znaczenie.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, rozwiązaniem może być psycholog online. Specjalista pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, czy to, co przeżywasz Ty lub bliska Ci osoba jest zwykłym smutkiem, czy czymś poważniejszym. Psychoterapeuta wyjaśni też dokładnie, jak radzić sobie z depresją.
masz jakiekolwiek wątpliwości, rozwiązaniem może być psycholog online. Specjalista pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, czy to, co przeżywasz Ty lub bliska Ci osoba jest zwykłym smutkiem, czy czymś poważniejszym. Psychoterapeuta wyjaśni też dokładnie, jak radzić sobie z depresją.

Rodzaje depresji

Wyróżnia się wiele odmian tej podstępnej choroby. Depresja może przybrać formę:
- endogenną;

- lękową;

- reaktywną;

- maskowaną;
- poporodową;

- sezonową.

W skład zaburzeń zwanych depresją, wlicza się też choroba afektywna dwubiegunowa i dystymia.

Depresja - przyczyny

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia depresji są bardzo złożone i nie do końca poznane. Bardziej powszechna jest wiedza o tym, jak pokonać depresję, niż skąd się ta choroba bierze. Uważa się jednak, że czynniki prowadzące do depresji, podzielić można na trzy zasadnicze grupy.
Biologiczne

-genetyczne depresja w rodzinie, zwiększa ryzyko jej wystąpienia u krewnych chorej osoby;

- hormonalne chorzy na depresję mają zaburzone procesy wydzielania m.in. hormonów stresu;

-strukturalne u osób dotkniętych chorobą, obserwuje się nieprawidłową wielkość struktur mózgu odpowiedzialnych za regulację emocji;
- zaburzenia neurotransmisji u pacjentów chorujących na depresję pojawiają się zaburzenia neuroprzekaźników (m.in. dopaminy, noradrenaliny, serotoniny);

-zaburzenia w zakresie odpowiedzi zapalnej obserwuje się nieprawidłowości związane z wydzielaniem czynników aktywujących i hamujących odpowiedź zapalną.

Psychologiczne

- typ osobowości – zarówno wysoki poziom lęku jako cecha osobowości jak po prostu dany typ osobowości może wpływać na ryzyko pojawienia się choroby;

- traumatyczne wydarzenia około połowa przypadków depresji ma u podstaw negatywne, silnie stresujące wydarzenia z przeszłości;

- zdolność radzenia sobie ze stresem – to cecha osobnicza, która realnie wpływa na stopień narażenia na zachorowanie danej jednostki.

Społeczne

- niski status społeczny;

- samotność;

- brak wsparcia;

- nagłe pogorszenie się warunków bytowych.

Objawy depresji

O depresji mówi się wtedy, gdy przez dłuższy czas (minimum 2 tygodnie) obserwuje się przynajmniej kilka z poniższych objawów.
Symptomy mogące świadczyć o depresji to:

- spadek poczucia własnej wartości;

- poczucie winy i silne wyrzuty sumienia;

- obniżony nastrój utrzymujący się przez większość dnia;

- obniżenie zaufania do siebie;

- trudności w skupieniu się i podejmowaniu decyzji;

- utrata zainteresowań lub zaniechanie czynności, które dotychczas sprawiały radość;

- uczucie stałego zmęczenia, brak energii;

- pobudzenie lub spowolnienie ruchów;

- obniżenie popędu seksualnego, spadek odczuwanej przyjemności;

- myśli o śmierci lub samobójstwie;

- zaburzenia snu, takie jak wcześniejsze niż zwykle wybudzanie się bez możliwości ponownego zaśnięcia, drastyczne wydłużenie snu lub częste wybudzanie się;

- dobowe wahania nastroju (z reguły lepsze samopoczucie pojawia się w godzinach wieczornych);

- zaburzenia łaknienia (m.in. zmniejszenie apetytu skutkujące obniżeniem masy ciała);

- permanentne napięcie oraz ciągłe zamartwianie się.

Objawy często nie dają pełnego obrazu diagnostycznego. Prowadzi to do nieprawidłowego leczenia. Pomoc psychologiczna jest więc nieodzowna. Rozmowa z psychologiem online lub rozmowa twarzą w twarz ze specjalistą pomoże właściwie zdiagnozować chorobę, a co najważniejsze umożliwi podjęcie skutecznego leczenia. Zaniechanie terapii może mieć poważne konsekwencje.

Skutki depresji

Terapia zaburzeń depresyjnych jest niezwykle istotna. Nieleczona choroba może prowadzić do katastrofalnych skutków oddziałujących zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
Skutki depresji to:

- zmiany osobowościowe;

- rozwój zaburzeń lękowych;

- pojawienie się urojeń lub myśli prześladowczych;

- utrwalenie zaburzeń seksualnych (m.in. niezdolność do osiągania erekcji, przeżywania orgazmu);

- pogorszenie wyników w nauce lub efektywności w pracy;

- choroby somatyczne (m.in. nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, udar, bulimia);

- dolegliwości psychosomatyczne (m.in. bóle brzucha, głowy, klatki piersiowej);

- postępująca alienacja;

- samotność;

- próby samobójcze.

Szczególnie niebezpieczne są próby samobójcze. Ostrożne szacunki mówią o tym, że około 80 procent osób, które odebrały sobie życie, przed śmiercią doświadczyło depresji lub podobnych zaburzeń. Czas ma tu decydujące znaczenie. Im wcześniej podjęta zostanie psychoterapia, tym większe szanse na powrót do normalności.

Depresja - terapia

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak leczyć depresję? Sposobów jest kilka, a to, który z nich zostanie użyty, zależy od stopnia zaawansowania choroby i osobistych uwarunkowań.
1. Psychoterapia spośród wszystkich metod leczenia depresji, najlepiej udokumentowaną skuteczność ma psychoterapia poznawczo-behawioralna. Terapia interpersonalna i psychodynamiczna również odnosi znakomite efekty. Jeśli epizody depresyjne są łagodne lub umiarkowane, psychoterapia jest równie skuteczna, jak farmakoterapia. Pomoc psychologiczna umożliwia otwarcie się pacjenta na ludzi i świat
oraz lepsze zrozumienie siebie, co w efekcie prowadzi do szybszego zwalczenia choroby.

2. Farmakoterapia stosując leki przepisane przez psychiatrę, nie można zapominać o roli rozmowy w procesie dochodzenia do zdrowia. Leki zwalczają jedynie skutki, aby dotrzeć do przyczyny problemu, najlepiej skonsultować się z psychologiem.


Nie do przecenienia jest też relaks i aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. W trakcie wysiłku fizycznego nasz mózg wydziela endorfiny (potocznie zwane hormonami szczęścia). Codzienna aktywność pozwoli uporać się z wieloma innymi schorzeniami oraz będzie środkiem zapobiegawczym przed popadnięciem w ogólne przygnębienie i apatię.

Walka z depresją - gdzie i dlaczego leczyć?

Depresja to choroba, która każdego roku zbiera potężne żniwo. Nieleczona może prowadzić do prób samobójczych, często zakończonych powodzeniem. Jeśli nawet nie dojdzie do tak tragicznych rozstrzygnięć, choroba skutecznie odbiera radość życia i uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jeśli podejrzewasz depresję u siebie lub bliskiej Ci osoby, nie wahaj się ani chwili – skontaktuj się z nami. Psychoterapia online w niektórych przypadkach w zupełności wystarczy. Jeśli jednak będzie taka konieczność, nasi specjaliści podpowiedzą, jakie kolejne kroki należy podjąć. Internetowa Poradnia Psychologiczna psychologonline-24 to miejsce, w którym znajdziesz pomoc.
Konsultacje i porady z psychologiem On-line

Umów konsultację on-line

Zobacz inne wpisy

Przez kryzys do siły

Podcasty

Przez kryzys do siły

#kryzys #psychologonline

Czytaj więcej
Świadoma kobiecość

Podcasty

Świadoma kobiecość

#kobiecość #warsztaty

Czytaj więcej

Wszystkie wpisy

internetowa poradnia psychologiczna

Psycholog Online
Ul. Lubelska 13a/4
35-241 Rzeszów
Telefon: 505-635-355
E-mail: kontakt@psychologonline-24.pl
NIP: 865-244-89-08
REGON: 180799934


platnosc psycholog online