Opublikowano: 2023-02-23 10:29:00 | Kategoria: Obszary pomocy

Spis treści:

Problemy w relacjach partnerskich

Czym są problemy w relacjach partnerskich?

Konsekwencje problemów w relacjach partnerskich

Jak powstają problemy w relacjach partnerskich?

Sposoby na poprawę komunikacji w związku

Najczęstsze trudności w związku podsumowanieProblemy w relacjach partnerskich

Problemy w związkach mogą zdarzyć się nawet w przypadku z pozoru udanych i pewnych relacji. Upływ czasu i zmiana priorytetów często doprowadza do nieporozumień, które w końcu przeradzają się w otwarte konflikty. Te zaś, jeśli już wystąpią, są prostą drogą do rozpadu związku. Czynnikiem najczęściej wpływającym na decyzję o rozstaniu, są problemy z komunikacją w związku. Jeśli partnerzy dostrzegają ten niepokojący objaw, być może jest jeszcze szansa na poprawę relacji. Jakie są problemy partnerskie? Jak rozwiązywać problemy w związku? Przeczytaj nasze wskazówki i zrób pierwszy krok ku porozumieniu. Może nim być spotkanie w cztery oczy lub wygodna psychoterapia online.

Czym są problemy w relacjach partnerskich?

Na początkowym etapie związku budowanie relacji zwykle nie sprawia żadnego problemu. Odpowiada za to fascynacja i zauroczenie, dzięki któremu partnerzy oceniają się niejako przez pryzmat różowych okularów. Wady są niedostrzegane, a jeśli nawet, to w wielu przypadkach wydają się nawet urocze. Komunikacja w związku przebiega wówczas bez przeszkód, a partnerzy dostrzegają w sobie wiele podobieństw. Kłopoty w związku pojawiają się, gdy zauroczenie minie, a początkowy żar się wypali. Dostrzegamy wtedy również to, co nas dzieli, a osoba, która do tej pory wydawała nam się wyjątkowa, okazuje się kimś zupełnie innym. Osoby decydujące się na porady psychologiczne online, wspominają często, że nie potrafią zrozumieć, jak mogły związać się ze swoim partnerem. Trudno im zaakceptować fakt, że cokolwiek je w nim pociągało. Drobne nieporozumienia przeradzają się w poważniejsze konflikty. Skrywane urazy i niespełnione oczekiwania dodatkowo pogłębiają kryzys, który nieuchronnie prowadzi do rozstania.

Konsekwencje problemów w relacjach partnerskich

Trudności w związku często są przyczyną rozstania. To jednak zbyt wielki uproszczenie. Problemy w relacjach partnerskich mogą bowiem prowadzić do licznych konsekwencji, które ten rozpad poprzedzają.


Emocjonalny chłód

Mowa tu głównie o emocjonalnej nieobecności partnera. Brak komunikacji w związku prowadzi do tego, że partnerzy "okopują" się w swoim świecie i każdy z nich zaczyna żyć własnym życiem. Choć mieszkają razem, w rzeczywistości żyją osobno. W tej sytuacji nie dochodzi pomiędzy partnerami do żadnej komunikacji werbalnej czy niewerbalnej. Czat z psychologiem online to szansa na uratowanie relacji i ocalenie związku.


Unikanie czułości

Problemy w związku są też przyczyną całkowitej utraty zainteresowania okazywaniem czułości partnerowi. Częstotliwość kontaktów seksualnych spada, nie ma też spontanicznych pieszczot i pocałunków. Partnerzy unikają się wzajemnie, a każda czułość ze strony partnera, zamiast radości wywołuje niechęć.


Kłótnie i rękoczyny

Jest to niestety bardzo przykry aspekt, dotyczący wielu psujących się w związku. O ile kłótnie zdarzają się sporadycznie nawet w zdrowych relacjach, o tyle do rękoczynów nigdy nie powinno dochodzić. Sprawa dotyczy obu płci, choć prym wiodą tu mężczyźni. W sytuacji stosowania przemocy zwykle i nie ma już czego ratować. Jeśli zaś związek przypomina pole niekończącej się słownej bitwy, rozwiązanie może być psycholog online, który wskaże partnerom kierunki, które być może doprowadzą ich do szczęśliwego finału.

Zdrada
Oszustwo lub zdrada to zwykle wydarzenie, które definitywnie kończy związek. W pewnych sytuacjach zdrada może jednak być katalizatorem przemian, który jasno uzmysłowi partnerom, że problem istnieje i trzeba choćby spróbować poszukać rozwiązania.


Zmiana miejsca zamieszkania przez jednego z partnerów

Jeśli w dojrzałym związku, w którym partnerzy dotychczas mieszkali pod jednym dachem, jedno z nich nagle postanawia zamieszkać w innym mieście lub kraju (np. wyjazd do pracy), jest to jasny sygnał, że coś w komunikacji poszło bardzo nie tak. Taki związek na odległość nie ma szans powodzenia, dlatego trzeba znaleźć przyczynę oraz poszukać pomocy, zanim będzie za późno.

Jak powstają problemy w relacjach partnerskich?

Najczęstsze problemy w związku z pozoru mogą wydawać się błahe. Jednak ich stała obecność i nawarstwianie, prowadzi do rosnącej frustracji, z którą ciężko sobie poradzić. Kłopoty w relacjach partnerskich wywołują następujące czynniki:
Krytyka nieustająca krytyka jest dla związku bardziej niszcząca niż wszystkie pozostałe czynniki razem wzięte. Negatywne ocenianie działań i decyzji drugiej osoby, zwykle odbywa się z pominięciem istotnych czynników, jest uproszczone i uogólnione. Wysnuwane wówczas tezy zwykle nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Stawianie diagnozy odnosi się do stawiania siebie w roli specjalisty, dysponującego wiedzą, dzięki której można zdiagnozować partnera lub np. uzasadnić jego zachowanie.

Ciągłe odnoszenie się do siebie osoba nie słucha komunikatów partnera, tylko stale porównuje usłyszane racje do siebie. Umniejsza tym samym trudności, z jakimi boryka się partner lub degraduje znaczenie jego sukcesów.

Wybiórcze słuchanie komunikatów filtrowanie informacji przekazywanych przez partnera tak, aby wyłuskać tylko te, które będą akurat pasowały do osiągnięcia danego zamierzenia lub potwierdzenia własnych teorii na temat związku.

Uspokajanie na siłę próba osłabienia negatywnych emocji u partnera. Ważne jest to, że dana osoba robi to tylko i wyłącznie po to, by partner przestał sygnalizować problemy, a nie po to, by mu realnie pomóc.

Przekonanie o własnej racji cechą tego jest stała pozycja obronna, która wymusza brak możliwość przyjmowania krytyki.

Doradzanie ciągłe znajdowanie rozwiązania może być męczące. Czasem wystarczy po prostu posłuchać tego, co druga osoba ma do powiedzenia.

Różnice w zainteresowaniach psychoterapeuta zajmujący się problemami w relacjach partnerskich, często zwraca uwaga na fakt, że tym, co spaja związek, są wspólne pasje i zainteresowania. Gdy początkowy żar się wypali, a partnerzy nie mają ze sobą o czym rozmawiać, trudno oczekiwać szczęśliwego zakończenia takie związku.

Sposoby na poprawę komunikacji w związku

W trakcie kryzysu w związku bardzo ważna jest profesjonalna pomoc psychologiczna. Online lub na żywo. Formuła nie ma większego znaczenia, chodzi bowiem o to, by wspólnie z psychologiem wypracować schematy, które pozwolą reaktywować kulejącą relację i na powrót zbliżyć się do siebie.

Przedstawiamy listę sposobów, dzięki którym komunikacja w związku wejdzie na nowy poziom. To pierwszy i najważniejszy krok ku normalności.
1. Zostaw przeszłość za sobą rozpamiętywanie dawnych krzywd i wyciąganie starych brudów z pewnością nie pomoże w zrobieniu kroku naprzód. Aby dać szansę sobie i partnerowi, trzeba definitywnie wyzbyć się chęci wracania do tego, co było. Konieczne jest skupienie się na teraźniejszości oraz na wspólnym budowaniu nowego szczęścia.

2. Uczciwie określ swoje intencje oraz cele każdy musi sam przed sobą uczciwie przyznać, jaki jest cel porozumiewania się z partnerem? Jeśli chodzi tylko o kontrolowanie lub obwinianie, dalszy wysiłek nie ma sensu. Terapia będzie skuteczna, jeżeli najważniejsze dla obu stron będą uczucia. Złość oraz lęki to uczucia, które muszą zostać zastąpione przez życzliwość i miłość.

3. Mów do partnera, gdy zechce słuchać zainteresowanie pokonaniem trudności, musi wychodzić od obu stron konfliktu. Jeśli partner nie jest gotowy na wspólną terapię, postaraj się zmienić w sobie to, co według Ciebie na zmiany zasługuje. Być może zrobi to wrażenie na partnerze, który również zechce zasięgnąć rady specjalisty.

4. Zaakceptuj fakt, że nie możesz kontrolować partnera nie rozdmuchuj niepotrzebnie bańki oczekiwań wobec partnera. Wielką przeszkodą w osiągnięciu szczęścia są błędne założenia co do tego, co według nas powinniśmy otrzymać od partnera. Brak wsparcia, inspiracji czy pomocy, budzi tylko frustrację i poczucie zawodu. Nie proś o uwagę. Znajdź spełnienie wewnątrz siebie.

Najczęstsze trudności w związku – podsumowanie

Doświadczenie pokazuje, że wyjście z kryzysu jest możliwe nawet w przypadku związków, borykających się z dużymi trudnościami. Warunkiem koniecznym jest wola zmian u obojga partnerów. Często w takich sytuacjach samodzielne przełamanie impasu jest niemożliwe, konieczne jest zatem skorzystanie z pomocy psychologicznej. Pod czujnym okiem psychoterapeuty uratowano już niejeden związek.


Konsultacje i porady z psychologiem On-line

Umów konsultację on-line

Zobacz inne wpisy

Przez kryzys do siły

Podcasty

Przez kryzys do siły

#kryzys #psychologonline

Czytaj więcej
Świadoma kobiecość

Podcasty

Świadoma kobiecość

#kobiecość #warsztaty

Czytaj więcej

Wszystkie wpisy

internetowa poradnia psychologiczna

Psycholog Online
Ul. Lubelska 13a/4
35-241 Rzeszów
Telefon: 505-635-355
E-mail: kontakt@psychologonline-24.pl
NIP: 865-244-89-08
REGON: 180799934


platnosc psycholog online