Opublikowano: 2023-03-29 13:22:00 | Kategoria: Obszary pomocy

Spis treści:

Problemy z identyfikacją seksualną

Czym są problemy z identyfikacją seksualną?

Zaburzenia tożsamości płciowej przyczyny

Zaburzenia identyfikacji płciowej rozpoznanie

Dysforia płciowa u dzieci

Problemy z identyfikacją seksualną młodzież i dorośli

Zaburzenia tożsamości płciowej leczenie

Problemy z identyfikacją seksualną

Tożsamość płciowa u większości ludzi pokrywa się z płcią biologiczną, a więc taką, która (również w świetle prawa) została nadana im przy narodzinach. U pewnych osób mogą pojawić się jednak niezgodności między płcią fizyczną a mentalną. To zaburzenia płci, które mogą być powodem bardzo silnego stresu. Często jest on tak duży, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Co to za choroby? Jakie są ich przyczyny oraz jak je leczyć? Przyjrzyjmy się.

Czym są problemy z identyfikacją seksualną?

Zaburzenia seksualne w sferze identyfikacji z konkretną płcią to dysforia. W razie zaobserwowania u siebie pierwszych objawów warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Zamiast szukać "dobrych rad" na własną rękę, wybierz czat z psychologiem online. Dysforia płciowa to duży dyskomfort psychiczny bądź cierpienie, którego przyczyną jest niespójność pomiędzy płcią urodzeniową (związaną z obecnością żeńskich lub męskich narządów płciowych) a tożsamością płciową mentalną. Co ważne, taka dysfunkcja seksualna może pojawić się na różnym etapie życia. Dotyczy zatem dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Osoba, której dotknęły tego typu patologie, może postrzegać siebie jako kobietę (mając męskie zewnętrzne cechy płciowe) lub odwrotnie.
Dysforia objawia się:

niezadowoleniem ze swojej płci fizycznej;

chęcią posiadania anatomii zgodnej z płcią mentalną (czyli przeciwnej do płci fizycznej);

silną potrzebą bycia społecznie identyfikowanym społecznie jako osoba płci przeciwnej (niż płeć biologiczna).

Zaburzenia tożsamości płciowej – przyczyny

Seksuologia mówi o tym, że tożsamość płciowa formuje się:
W odpowiedzi na role, jakie dzieci mają w relacji z otoczeniem chłopcy bawią się w inne gry niż dziewczynki. Oczekuje się od nich, że nie będą zniewieściali. Noszą oni inne ubrania niż dziewczynki. Od dziewcząt wymaga się, że będą zajmować się "typowo kobiecymi" zajęciami jak np. zabawa lalkami. Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w tej materii. Panuje większa tolerancja, dotycząca ról dawniej zarezerwowanych tylko dla jednej płci.

Jako wynik relacji matka-dziecko charakter tej relacji w pierwszych latach życia ma duży wpływ na kształtowanie się tożsamości płciowej. Dewaluowanie płci przez matkę, może doprowadzić do zaburzonego stosunku do własnej seksualności.
Bez względu na to, jaka jest przyczyna zaburzenia seksualności, należy szukać specjalistycznej pomocy. Psycholog online (opcja wygodniejsza) lub w trakcie wizyty stacjonarnej podpowie możliwe rozwiązania.

Zaburzenia identyfikacji płciowej – rozpoznanie

Najważniejszym czynnikiem decydującym o rozpoznaniu, jest brak występowania objawów jednocześnie z hermafrodytyzmem lub chorobami, które objawiają się w podobny sposób. Według klasyfikacji DSM-5 istnieje szereg kryteriów, decydujących o tym, że dane zaburzenia na tle seksualnym
zostaną sklasyfikowane jako dysforia. Co najmniej dwa z nich muszą występować przez minimum 6 miesięcy. Wówczas stawiane jest kliniczne rozpoznanie. Kryteria te zależne są od wieku. Bez względu jednak na to,
warunkiem koniecznym jest odczuwanie dyskomfortu i upośledzenie codziennego funkcjonowania. Do tego dochodzi niska samoocena oraz poczucie społecznej izolacji. Niesie to zwiększone ryzyko depresji.

Dysforia płciowa u dzieci

Dysforia u dzieci jest szczególnie niebezpieczna, dlatego pomoc psychologiczna powinna być udzielona najszybciej jak to możliwe. Najmłodsi bardzo źle znoszą wszelkie próby podejmowane przez rodziców, mające na celu nakłonienie dzieci do np. ubierania się w odpowiedni sposób. Zdarza się, że dziecko odmawia wzięcia udziału w uroczystościach lub wydarzeniach, które wymuszają na nim założenie stroju niezgodnego z płcią mentalną. Dojrzewające nastoletnie dziewczęta identyfikujące się z płcią męską, mogą obwiązywać sobie piersi, by nikt ich nie zauważył lub oddawać mocz w pozycji stojącej. Chłopcy zaś przymierzają (najczęściej potajemnie) damskie ubrania, a podczas zabaw odgrywają "dziewczęce" role. Nastoletni dorastający chłopcy często wybierają ciasną bieliznę, ukrywającą rysujące się pod spodniami genitalia. W wielu przypadkach oddają mocz w pozycji siedzącej. Porady psychologiczne online mogą pomóc rodzicowi znaleźć źródło problemu i znaleźć właściwy sposób
postępowania.

Problemy z identyfikacją seksualną – młodzież i dorośli

U nastolatków i osób dorosłych zaburzenia seksuologiczne przejawiają się w chęci pozbycia się pierwszorzędnych oraz drugorzędnych cech płciowych. Kwestię tę ma rozwiązać (w zależności od preferencji i determinacji danej osoby) terapia hormonalna i/lub chirurgiczna korekta płci. Osoby te żyją, posługując się płcią umysłową. Ubierają się i chcą być traktowane tak, jak podpowiada im to ich tożsamość. Bardzo często opisywane jest to w taki sposób, że "kobieta jest uwięziona w ciele mężczyzny" lub "mężczyzna jest uwięziony w ciele kobiety".
1. Kobiety cierpiące na zaburzenie tożsamości zażywają męskie hormony, zwiększające masę mięśniową i zmieniające ton głosu. Ponadto mogą chcieć chirurgicznie pozbywać się jajników, piersi, macic itp.

2. Mężczyźni cierpiący na zaburzenie tożsamości pozbywają się męskiego owłosienia, zażywają żeńskie hormony płciowe (pozwalające nabrać kobiecych cech i zwiększyć piersi). Często chirurgicznie pozbywają się narządów płciowych.

Zaburzenia tożsamości płciowej – leczenie

Ne istnieje terapia farmakologiczna, która sama w sobie mogłaby doprowadzić do wyleczenia zaburzeń tożsamości seksualnych. Dostęp do właściwej opieki medycznej jest tu kluczowy. Większość dzieci wraz z wejściem w okres dojrzewania wyrasta z objawów świadczących o dysforii. Dużą rolę odgrywa tu psychoterapia. Opiera się ona na otwartej dyskusji i analizie doświadczeń oraz uczuć danej osoby. Psychoterapeuta online
dotyka sfery bezpośrednio związanej z tożsamością płciową i ekspresją płci. Pacjent powinien czuć się swobodnie i w przyjaznej atmosferze zyskać przestrzeń do odkrywania siebie.
Jeśli dysforia płciowa utrzymuje się, osoba nią dotknięta często decyduje się na operację korekty płci, która zawsze powinna być poprzedzona leczeniem hormonalnym.Konsultacje i porady z psychologiem On-line

Umów konsultację on-line

Zobacz inne wpisy

Przez kryzys do siły

Podcasty

Przez kryzys do siły

#kryzys #psychologonline

Czytaj więcej
Świadoma kobiecość

Podcasty

Świadoma kobiecość

#kobiecość #warsztaty

Czytaj więcej

Wszystkie wpisy

internetowa poradnia psychologiczna

Psycholog Online
Ul. Lubelska 13a/4
35-241 Rzeszów
Telefon: 505-635-355
E-mail: kontakt@psychologonline-24.pl
NIP: 865-244-89-08
REGON: 180799934


platnosc psycholog online