Opublikowano: 2023-07-11 08:57:00 | Kategoria: Obszary pomocy

Spis treści:

Jak działają emocje?

Jaką funkcję pełnią emocje?

Czy jest coś takiego jak złe emocje?

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?

Sposoby radzenia sobie z emocjamiPanowanie nad emocjami jest wielką umiejętnością. Niestety nie zawsze jest to tak proste, jak byśmy tego chcieli. Choć przygnębienie, złość czy lęk to uczucia, których doświadczamy wszyscy, nie można pozwolić, by zdominowały one codzienność. Sekret w tym, by nauczyć się je wyrażać. To pierwszy krok ku okiełznaniu destrukcyjnych myśli. W tym artykule omówimy sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami i wyjaśniamy mechanizmy rządzące tą sferą życia. Jeśli czujesz, że trudne emocje biorą górę, zachęcamy do kontaktu ze specjalistą. Psychoterapeuta online ma odpowiednie kwalifikacje do tego, by uwolnić to, co w sobie dusisz.

Jak działają emocje?

Aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z emocjami, trzeba najpierw zrozumieć, czym one są i jak działają. Podstawową kwestią jest to, że emocje pojawiają się niezależnie od naszej woli. Wszak nie decydujemy, że teraz będziemy odczuwać smutek, a za chwilę radość. Negatywne emocje oraz te pozytywne przekazują nam informacje o nas i otoczeniu. Są reakcją organizmu na bodźce i sytuacje, w których się znaleźliśmy. Ośrodek odpowiedzialny za emocje położony jest w strukturach mózgu zwanych ciałami migdałowatymi. Jeśli doszłoby do ich uszkodzenia, mogłoby to wpłynąć na zaburzenie lub całkowity zanik odczuwania pewnych emocji (np. strachu). Jest to sytuacja patologiczna i nigdy nie powinna wystąpić w zdrowym organizmie. Niezależność emocji od naszej woli sprawia, że kontrola emocji jest często tak trudna. Układ nerwowy działa za nas, a my po prostu musimy się z tym zmierzyć. W tym właśnie pomoże Ci psychoterapia online.

Jaką funkcję pełnią emocje?

Ewolucja wykształciła silne emocje w jakimś celu. Ich pojawienie się nie było przypadkiem. Jaka jest zatem ich rola? Otóż emocje dostarczają wielu informacji oraz ułatwiają podjęcie decyzji, jak się w danej sytuacji zachować. Jeśli pojawia się strach, jest to jasny sygnał, że coś nam zagraża. Można uniknąć niebezpieczeństwa i dzięki temu przetrwać. Ten mechanizm działa podobnie od tysięcy lat. Odpowiednie odczytywanie pojawiających się emocji daje Ci szansę na zmotywowanie się do większego wysiłku, ucieczkę. Z kolei gniew informuje nas o tym, że np. ktoś przekroczył naszą granicę lub dzieje się coś równie niepokojącego. Lęk umożliwia dostrzeżenie większej liczby szczegółów. Jeśli się boimy, jesteśmy bardziej wyczuleni na wszystkie bodźce, dlatego dużo łatwiej zauważyć coś, co umyka innym osobom. Kluczowe jest to, że te naturalne mechanizmy działają poprawnie tylko wtedy, gdy emocje znajdują swobodne ujście. Ich tłumienie zawsze będzie miało negatywne konsekwencje dla psychiki i prędzej czy później da o sobie znać.

Czy jest coś takiego jak złe emocje?

Jeżeli często doświadczasz negatywnych emocji, w Twojej głowie mogą pojawić się myśli typu: Nie panuję nad emocjami. To nie do końca prawda. Porady psychologiczne online pomogą Ci zrozumieć, że nie ma czegoś takiego jak "złe emocje". Od dziecka wmawiano nam, że niektóre emocje są właściwe (m.in. radość, wdzięczność, miłość, spokój), a inne złe (m.in. gniew, smutek, strach, wstręt). Panuje powszechny mit, że odczuwanie i okazywanie emocji jest oznaką słabości.

Współczesna psychologia jest świadoma roli, jaką emocje (pozytywne i negatywne) odgrywają w życiu każdego człowieka. Choć nie przepadamy za tymi nieprzyjemnymi emocjami, takimi jak strach czy złość, musimy nauczyć się je okiełznać. Tłumienie ich może doprowadzić do tego, że w pewnym momencie dojdzie do wybuchu, który może zostać wyzwolony przez błahą sytuację, co z pewnością nie spotka się ze zrozumieniem i akceptacją otoczenia.

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?

 – Rozpoznaj i nazwij
Największym błędem dotyczącym emocji jest próba wmówienia komuś, że nie wolno ich przeżywać. Sytuacje takie często mają miejsce w dzieciństwie. Rodzice, dziadkowie, inni opiekunowie bądź nauczyciele notorycznie uczulają dzieci na to, że okazywanie gniewu czy smutku jest niewłaściwe ("nie smuć się, wszystko będzie dobrze"; "nie wolno się gniewać, sprawiasz rodzicom przykrość" itp.). Osoba będąca adresatem takich wypowiedzi w końcu ulega namowom, uśmiecha się grzecznie i wydaje się, że wszystko jest w porządku. Emocję jednak wciąż tkwią głęboko. Nie zostały bowiem właściwie przepracowane. Fizjologiczna sytuacja to taka, w której mamy szansę dostrzec, nazwać i ukierunkować poszczególne emocje tak, by ich pojawienie się było z pożytkiem dla nas. Jeśli jednak te, nie do końca pojawiają się adekwatnie i właściwie do zaistniałej sytuacji, należy nad nimi pracować, by przejąć całkowitą kontrolę nad własnym życiem. O co chodzi? Weźmy jako przykład lęk. Jest on potrzebny i w wielu sytuacjach może nawet uratować życie. Jeśli jednak pojawia się bez wyraźnej przyczyny albo gdy stany lękowe biorą górę nad innymi sferami życia, należy z tym walczyć. Jeśli nie wiesz jak, rozwiązaniem jest psycholog online. Terapeuta zastosuje odpowiednie narzędzia, które pozwolą Ci znów cieszyć się pełnią życia. Ważnym aspektem powrotu do dobrej kondycji psychicznej jest sport. Kontrolowany wysiłek fizyczny pozwala na rozładowanie nadmiaru emocji.

Sposoby radzenia sobie z emocjami

Radzenie sobie z trudnymi emocjami nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ważna jest świadomość, że każde emocje są właściwe i potrzebne. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pojawiają się one spontanicznie a my, jako ich odbiorcy nie możemy się obwiniać o to, że odczuwamy np. nienawiść.  Jak radzić sobie ze smutkiem i panować nad innymi emocjami? Jest na to kilka sposobów. Pomoc psychologiczna (np. czat z psychologiem online) pozwoli dostrzec właściwy kierunek. Tutaj jednak przedstawiamy kroki, jakie możesz podjąć samodzielnie.
1. Otwórz się na zmiany – nasze życie zmienia się niezależnie od tego, czy nam to pasuje, czy też nie. Na większość zmian nie mamy wpływu. Naszą rolą jest zatem nauczyć się na nie reagować. Dobre przygotowanie psychiczne to gotowość na to, co nas spotyka i umiejętność stawiania czoła wszelkim dobrym zmianom, ale też przeciwnościom losu.
2. Naucz się rozpoznawać sygnały – brzmi prosto, w praktyce jednak będzie to jednym z najtrudniejszych zadań, jakie Cię czekają. Emocje to odpowiedź naszego układu nerwowego na sygnały z otoczenia. W tym kontekście zachęcamy do obserwacji swojego ciała i jego reakcji (np. rumieńce, przyspieszone bicie serca). Właściwe odczytanie tych znaków umożliwi poprawne nazwanie i sklasyfikowanie pojawiającej się emocji. To zaś jest niezbędne do poprawnego zareagowania na nią.
3. Zmień nastawienie – pozbądź się niewygodnych uprzedzeń, przesądów i innych rzeczy, które zmieniają sposób reagowania na daną sytuację. Skoncentruj się i spróbuj znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego ta sytuacja się wydarzyła?
4. Zaakceptuj wszystkie emocje – nie próbuj ich tłumić, przyjmij (nawet te negatywne) jako coś zupełnie normalnego. Wtedy bez przeszkód przejdziesz do działania, którego celem będzie znalezienie rozwiązania sytuacji i uwolnienie emocji.
5. Poszukaj rozwiązania – jeśli już kontrolujesz pojawiające się emocje, spróbuj podejść do problemu, które sygnalizują – naukowo. Przeanalizuj wszystkie aspekty zdarzenia i znajdź rozwiązanie.
6. Wycisz się – pomocne mogą być reduktory, czyli ćwiczenia odwracające uwagę od bodźca. Reduktorem może być odliczanie od końca, ćwiczenie oddechowe, aktywność fizyczna itp.
7. Nie podejmuj ważnych decyzji pod wpływem emocji – emocje ułatwiają instynktowne działanie tu i teraz. Jeśli jednak chodzi o istotne kwestie, są złym doradcą. Dużo lepszym jest rozum. Pamiętaj o tym, inaczej skutki niektórych złych decyzji mogą być nieodwracalne.
8. Nie rozpamiętuj – zdystansuj się do błędów przeszłości i nie snuj czarnych wizji. To tylko pogłębi destrukcję Twojej psychiki.
9. Zapomnij o używkach – bywa, że intuicja jako reakcję na emocje podpowiada nam sięganie po używki (np. papierosa). Używki jednak pobudzają nas jeszcze bardziej, a przecież celem powinno być uspokojenie tętna i wyciszenie


Konsultacje i porady z psychologiem On-line

Umów konsultację on-line

Zobacz inne wpisy

Przez kryzys do siły

Podcasty

Przez kryzys do siły

#kryzys #psychologonline

Czytaj więcej
Świadoma kobiecość

Podcasty

Świadoma kobiecość

#kobiecość #warsztaty

Czytaj więcej

Wszystkie wpisy

internetowa poradnia psychologiczna

Psycholog Online
Ul. Lubelska 13a/4
35-241 Rzeszów
Telefon: 505-635-355
E-mail: kontakt@psychologonline-24.pl
NIP: 865-244-89-08
REGON: 180799934


platnosc psycholog online