Opublikowano: 2021-12-22 12:11:00 | Kategoria: Obszary pomocy | Autor: Aleksandra Jaruga

Spis Treści:

Co to jest PTSD

Termin PTSD pochodzi od angielskich słów postraumatic stress disorder i oznacza syndrom stresu pourazowego. Ta przypadłość z kategorii zaburzeń nerwicowych kojarzy się przede wszystkim z działaniami wojennymi, nie wszyscy są jednak świadomi, że może ona przydarzyć się każdemu. Każde traumatyczne przeżycie (np. gwałt, wypadek, śmierć bliskiej osoby, napad z bronią) może doprowadzić do rozwinięcia się PTSD. Jest to psychiczne zaburzenie charakteryzujące się występowaniem łatwych do zaobserwowania objawów. Do grupy tej należą lęki, zaburzenia snu, agresja, nadmierna reakcja na bodźce, depresja, natrętne myśli, otępienie, pustka, koszmary senne i niezdolność do przeżywania lęku. Pacjent dotknięty zespołem stresu pourazowego nie jest w stanie poprawnie funkcjonować w życiu codziennym. Szacuje się, że blisko 25% osób mających za sobą silnie stresogenne wydarzenie (często zagrażające życiu) cierpi na PTSD.

Zespół Stresu Pourazowego-przyczyny

Bezpośrednim czynnikiem wpływającym na pojawienie się tego schorzenia jest traumatyczne przeżycie, dotyczące chorego bezpośrednio (np. napad, gwałt, porwanie) lub pośrednio (śmierć bliskiej osoby, drastyczny wypadek z udziałem osób trzecich).  Istnieje tu pewna zależność. Im dłużej pacjent narażony był na niebezpieczeństwo lub inny czynnik stresowy, tym większe ryzyko wystąpienia u niego zespołu stresu pourazowego.

PTSD-objawy

Z klinicznego punktu widzenia stres pourazowy różni się od depresji. Psychoterapia online jest niezwykle skutecznym narzędziem walki z jedną i drugą chorobą. Wiele jednak zależy od tego, w jakim stopniu pacjent współpracuje. Stosunkowo rzadko dochodzi do całkowitego mechanizmu wyparcia, przez co chory ukrywa swoją przeszłość, symulując dobre samopoczucie. Utrudnia to przeprowadzenie skutecznej terapii. U pewnej grupy pacjentów rozpoznaje się ciężki i sprawiający realne cierpienie fizyczny ból. Może on pojawić się w dowolnej części ciała. Jeśli trwa co najmniej 6 miesięcy w sposób ciągły, a jako przyczynę wykluczono zaburzenie somatyczne lub proces fizjologiczny, prawdopodobnie mamy do czynienia z uporczywym bólem psychogennym. Porady psychologiczne online lub wizyta w gabinecie powinny mieć miejsce również w przypadku zaobserwowaniu innych, dość licznych objawów PTSD. Należą do nich: 

Skutki stresu pourazowego

PTSD należy do psychicznych zaburzeń nerwicowych. Następstwa tego rodzaju chorób są łatwe do przewidzenia.  Izolowanie się i silne stany lękowe powodują stopniową degenerację relacji rodzinnych i służbowych. Ponadto mogą pojawić się stany depresyjne, inne zaburzenia lękowe lub patologiczne odżywianie. Częstym skutkiem niewłaściwej terapii lub jej braku jest nadużywanie, a w efekcie uzależnienie się pacjenta od
substancji psychoaktywnych.
Nieleczony zespół stresu pourazowego może doprowadzić do najbardziej niebezpiecznych dla pacjenta rozwiązań,
w tym do prób samobójczych. Wczesne wykrycie i podjęcie właściwego leczenia może zatem uchronić pacjenta od śmierci.

PTSD - jak leczyć?

Współczesna psychiatria wyróżnia dwie metody leczenia PTSD, jest to psychoterapia i farmakoterapia.


Zespół stresu pourazowego - leczenie psychoterapią:
Oddziaływanie słowne i pozasłowne na psychikę ma na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta. Psycholog online dysponuje wiedzą, która umożliwi mu właściwe przeprowadzenie terapii. Należy przy tym pamiętać, że taka forma leczenia jest tym bardziej skuteczna, im mniej nasilone są dolegliwości. Sesje psychoterapii powinny zawierać elementy psychoedukacji i być włączone jak najszybciej, ważny bowiem jest czas.
Nie do przecenienia jest też rola bliskich. Chory mający wsparcie, szybciej wyzbędzie się zakłopotania i poczucia wstydu. Osoby z bliskiego otoczenia pacjenta powinny zachować czujność oraz w miarę możliwości bliskie więzi z chorym. Trzeba pamiętać o tym, że dla większości z nas wystąpienie stanów psychicznych wiązałoby się z pojawieniem się pewnego dyskomfortu. Z chorym należy więc postępować delikatnie. Już sama decyzja pacjenta o podjęciu leczenia (wracanie do zdarzeń, o których chciałoby się zapomnieć, rozmowa z terapeutą) wymaga dużych pokładów odwagi i siły.


Stres pourazowy - leczenie farmakologiczne
:
W większości przypadków PTSD psychoterapia odnosi zamierzone efekty. U części pacjentów (z najbardziej nasilonym schorzeniem) nie przynosi ona jednak pożądanych rezultatów. W takiej sytuacji lekarz psychiatra rozważy włączenie farmakoterapii. Leki depresyjne stosowane w terapii syndromu stresu pourazowego to substancje, należące do grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny). Pomagają lepiej
radzić sobie z lękiem i depresją. Pacjenci poddani takiej kuracji z reguły szybko wracają do zdrowia. Pewien
odsetek opornych na leczenie osób boryka się jednak z chorobą przez wiele lat. Wówczas istotne jest ciągłe wsparcie psychologiczne, w czym może pomóc psychoterapeuta online.

PTSD-leczenie

Pomoc psychologiczna online w przypadku zespołu stresu pourazowego opiera się najczęściej na przeprowadzeniu terapii poznawczo-behawioralnej. Wykorzystane mogą być również techniki relaksacyjne oraz treningi oswajania się z lękiem. Terapeuta kładzie duży nacisk na wykształcenie umiejętności radzenia sobie w trudnych momentach. Dodatkową formą wsparcia jest terapia grupowa odbywająca się w gabinecie, pozwala ona na wzajemne  wspieranie się osób, które łączą podobne doświadczenia. Leczenie PTSD wymaga zwrócenia się o profesjonalne  wsparcie. U części pacjentów sprawdzi się psychoterapia online, w innym wypadku konieczna może być wizyta u  psychiatry oraz włączenie leczenia farmakologicznego, które poprawi jakość snu, zmniejszy lęk oraz doda pacjentowi energii.

Stres pourazowy - gdzie i dlaczego leczyć?

Nieleczony zespół stresu pourazowego wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale i na fizyczne. Istnieje związek pomiędzy PTSD a problemami układu sercowo-naczyniowego. Istotne jest zatem jak najwcześniejsze podjęcie leczenia, by wyeliminować ryzyko postępu choroby oraz odsunąć od siebie następstwa wynikające z zaniedbań. Psycholog online-24 to zespół specjalistów, posiadających wiedzę i doświadczenie kliniczne, którzy z życzliwością i empatią podejdą do każdego pacjenta. Psycholog online oferuje terapię psychologiczną skierowaną dla par, pacjentów indywidualnych, osób dotkniętych chorobą oraz ich bliskich. Decydując się na taką formę terapii, masz gwarancję zachowania tajemnicy i anonimowości.


Autor wpisu

Psycholog, Psychoterapeuta Aleksandra Jaruga

Aleksandra Jaruga

Psycholog, Psychoterapeuta

Konsultacja indywidualna • 200 zł

Jestem Psychologiem i Psychoterapeutą pracującym w nurcie integratywnym, który łączy różne kierunki psychoterapii tak aby maksymalnie dobrze dostosować sposób pracy do potrzeb pacjenta. Zajmuję się przede wszystkim pomocą psychologiczną osobom z PTSD, ze skutkami długotrwałego stresu, lękami, fobiami, nerwicą, depresją, zaburzeniami osobowości, DDA i DDD, oraz interwencją kryzysową w trudnych momentach życia. Przez wiele lat pracowałam z żołnierzami i prowadziłam Punkt Konsultacji Psychologicznej dla Rodzin, Centrum Interwencji Kryzysowej JW. Obecnie studiuję Seksuologię kliniczną na SWPS. Jestem założycielem pierwszej w Polsce poradni online Psychologonline24 oraz gabinetów SENS w Rzeszowie. Prowadzę podcast psychologiczny Psychologonline24 dostępny na Youtube i Spotify.

Zobacz profil Umów wizytę

Zakres pomocy

 • DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików)
 • DDD (Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych)
 • Nerwica
 • Lęki/Fobie
 • PTSD (Zespół Stresu Pourazowego)
 • Choroby Psychosomatyczne
 • Depresja
 • Zaburzenia osobowości
 • Zaburzenia odżywiania
 • Zaburzenia seksualne
 • Dysfunkcje seksualne
 • Problemy tożsamościowe
 • Terapia par

internetowa poradnia psychologiczna

Psycholog Online
Ul. Lubelska 13a/4
35-241 Rzeszów
Telefon: 505-635-355
E-mail: kontakt@psychologonline-24.pl
NIP: 865-244-89-08
REGON: 180799934


platnosc psycholog online