Opublikowano: 2023-06-05 21:35:00 | Kategoria: Obszary pomocy

Spis treści:

Brak motywacji

Trudności w relacjach interpersonalnych przyczyny

Co nam przeszkadza w kontaktach międzyludzkich?

Na czym polegają problemy interpersonalne?

Jak poradzić sobie z problemami w relacjach międzyludzkich?

Dlaczego warto dbać o budowanie relacji z ludźmi?Brak motywacji

Człowiek z natury jest stworzeniem stadnym i nawet w przypadku jednostek kochających samotność, nie da się całkowicie zrezygnować z kontaktów z drugim człowiekiem. Relacja interpersonalna może wyglądać różnie, jeśli jednak chcemy osiągnąć pożądany poziom szczęścia, jest wręcz niezbędna. Wiek, osobowość oraz indywidualne upodobania to czynniki, które wpływają na relacje z innymi. Ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego ma fakt posiadania choćby jednego przyjaciela, któremu można się zwierzyć. Co ważne, długotrwała samotność przekłada się nie tylko na sferę psychiczną. Może ona bowiem prowadzić do pojawienia się również objawów somatycznych. Jeśli czujesz, że kontakty interpersonalne przychodzą Ci z trudem, być może jest to ten moment, w którym warto szukać pomocy. Pomoc psychologiczna online to dobry pierwszy krok ku normalizacji stosunków.


Trudności w relacjach interpersonalnych – przyczyny

Stosunki interpersonalne pogarszają się w wyniku zaistnienia określonych okoliczności. Zawsze jest jakaś przyczyna. Główną z nich jest przyjmowanie niewłaściwych mechanizmów radzenia sobie ze stresem w kontaktach międzyludzkich. Takie zachowanie nazywane jest nieadaptacyjną strategią radzenia sobie.
Najpopularniejsze przykłady takich mechanizmów to:

Uczepianie się występuje w sytuacji, gdy dana osoba nadmiernie uzależnia się od tego, kogo kocha, twierdząc, że samodzielnie nie będzie w stanie żyć. Jest to niedopuszczalny szantaż emocjonalny.

Atakowanie najczęściej obierana strategia skutkująca jednak znacznym pogorszeniem relacji, w której i tak nie dzieje się dobrze.

Obwinianie osoba obwiniana może w pewnym momencie przestać się starać. Wychodzi z założenia, że skoro i tak usłyszy krytykę, nie warto się podejmować działania.

Wycofanie osoba ignoruje krytykę, nie chce o niej rozmawiać i po prostu się wycofuje, co najczęściej objawia się poprzez wyjście z pomieszczenia.

Jeśli schematy takich zachowań notorycznie się powtarzają, jedynym wyjściem może być psychoterapia. Dobra wiadomość jest taka, że trudności w relacjach interpersonalnych można pokonać.


Co nam przeszkadza w kontaktach międzyludzkich?

Podstawowymi przeszkodami w relacji z ludźmi jest brak otwartości, zrozumienia i szacunku. To punkt wyjścia, od którego należałoby zacząć zmiany. Jeśli mielibyśmy wejść w temat głębiej, na drodze do zdrowych i otwartych kontaktów stoi niewłaściwa i niejasna komunikacja. Decyduje ona o tym, jak jesteśmy postrzegani, a zasadniczą kwestią jest tu brak umiejętności aktywnego słuchania. Wśród najpopularniejszych barier komunikacyjnych wymienić można:
osądzanie,

pouczanie,

czytanie w myślach,

krytykowanie,

zawstydzanie,

strofowanie,

rozkazywanie,

grożenie,

moralizowanie,

ciągłe wypytywanie.

Porady psychologiczne często sprowadzają się do prób wyeliminowania tego typu zachowań.


Na czym polegają problemy interpersonalne?

Problematyczne stosunki interpersonalne są nawracającymi trudnościami w budowaniu relacji z innymi ludźmi. W równym stopniu dotykają interakcji z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami czy partnerem. U części osób trudność w kontaktach nie jest tak łatwa do wychwycenia, niż u innych. Czat z psychologiem online może pomóc w zdiagnozowaniu problemu.


Jak poradzić sobie z problemami w relacjach międzyludzkich?

Psycholog online (lub podczas tradycyjnej wizyty) może wskazać kierunki, które należy obrać, by rozwiązać problemy interpersonalne. Co to oznacza? Na czym polega odbudowa relacji z innymi? Schemat postępowania można podzieli na 4 zasadnicze punkty.
1. Zmiana lub eliminacja problematycznych zachowań chodzi głównie o przechwalanie się, kończenie wypowiedzi za innych, nadmierne ich krytykowanie, atakowanie.

2. Nabycie umiejętności dogadywania się z innymi istotne jest wykształcenie określonej elastyczności behawioralnej, umożliwiającej porozumiewanie się w różnych sytuacjach.

3. Wyzbycie się autodestrukcyjnych przekonań na temat innych ludzi oraz własnej osoby jest to przeszkoda, która uniemożliwia zbudowanie trwałej i nierozerwalnej relacji.

4. Wyjście do ludzi w każdej sytuacji unikanie sytuacji towarzyskich, w których czujemy się niekomfortowo, jest niewskazane.


Dlaczego warto dbać o budowanie relacji z ludźmi?

Aktywne kontakty społeczne spowalniają procesy pogarszania się stanu zdrowia, co ma szczególne znaczenie w późnej starości. Kontakt z drugim człowiekiem rozwija pamięć i język, podnosi samoocenę (człowiek czuje się potrzebny) oraz daje poczucie radości. Budowanie relacji z ludźmi jest więc doskonałym środkiem prewencji demencji oraz innych schorzeń neurodegeneracyjnych. To jednak nie wszystko. Dobre relacje z ludźmi sprawiają, że w razie pojawienia się problemów, będziemy mogli liczyć na wsparcie z zewnątrz. Poczucie niebycia osamotnionym pozwala łatwiej radzić sobie z życiowymi przeciwnościami.


Konsultacje i porady z psychologiem On-line

Umów konsultację on-line

Zobacz inne wpisy

Przez kryzys do siły

Podcasty

Przez kryzys do siły

#kryzys #psychologonline

Czytaj więcej
Świadoma kobiecość

Podcasty

Świadoma kobiecość

#kobiecość #warsztaty

Czytaj więcej

Wszystkie wpisy

internetowa poradnia psychologiczna

Psycholog Online
Ul. Lubelska 13a/4
35-241 Rzeszów
Telefon: 505-635-355
E-mail: kontakt@psychologonline-24.pl
NIP: 865-244-89-08
REGON: 180799934


platnosc psycholog online